6i9.eu

Easy to Remember

Wi�cej...

6i9.eu

Time To Change

Wi�cej

6i9.eu

Hello and Welcome.

More Info �

Home

Zewnętrzne narządy płciowe kobiet

Budowa kobiecych narządów płciowych

 


Kobiece narządy płciowe składają się ze sromu, warg sromowych oraz łechtaczki

Na zdjęciu widzimy widok zewnętrzny
Na drugim zdjęciu widzimy widok otwarty

Srom jest zewnętrznym narządem płciowym. Rysunek pierwszy przedstawia widok kobiecego sromu kobiety stojącej.
Rysunek drugi pokazuje srom gdy jest on otwarty. Widać tu patrząc od góry łechtaczkę większe wargi sromowe i małe wargi sromowe.

Srom czyli zewnętrzne kobiece narządy płciowe wszystkie narządy poniżej stanowią jego część:

Wzgórze Wenery – jest to warstwa tkanki tłuszczowej, która obejmuje kości łonowe poniżej brzucha ale powyżej warg sromowych. Wzgórze Wenery jest u niektórych kobiet miejscem erogennym.

 

Wargi sromowe większe.

Stanowią zewnętrzny organ składają się z tkanki tłuszczowej tworzącej fałd skóry które otaczają srom i dochodzą do krocza. Wargi sromowe z reguły pokryte są włosami łonowymi i zawierają wiele gruczołów łojowych i potowych. Istnieje teoria że zapach ten ma wydzielać feromony stymulujące podniecenie seksualne

Wargi sromowe mniejsze

Stanowią zewnętrzne organy płciowe kobiet. Składają się z cienkiej warstwy tkanki tłuszczowej mające na celu chronienie pochwy oraz cewki moczowej i łechtaczki. Wygląd mniejszych warg sromowych jest różny mogą być małe ukryte w wargach sromowych większych a mogą też wystawać poza nie i wyglądać jak duże usta. Wargi sromowe są bardzo erogennym miejscem.

Łechtaczka

Widoczna na rysunku B jako mały owalny biały punkt mający swoje miejsce u góry mniejszych warg sromowych. Jest to bardzo erogenne miejsce składające się z tkanki gąbczastej. Ekstremalną wrażliwość wykazuje końcówka – żołądź łechtaczki.
Kształt łechtaczki jest wydłużony i rozgałęziony w dwie strony które rozciągają się wzdłuż brzegów pochwy w kierunku krocza. Dlatego łechtaczka jest znacznie większa niż sądzi większość ludzi. Średnia jej długość to około 10 cm. Zewnętrzna część łechtaczki – żołądź jest chroniona przez tkankę podobną do napletka. Podczas pobudzenia seksualnego łechtaczka potrafi się powiększyć i wysunąć stając się bardziej dostępna. Niektóre kobiety mają małe łechtaczki ale są też kobiety których łechtaczki potrafią osiągnąć kilka centymetrów ponad linie warg sromowych.

Cewka moczowa

Otwór cewki moczowej znajduje się tuż poniżej łechtaczki. Nie jest to narząd rozrodczy lecz ujście z pęcherza moczowego. Ponieważ cewka moczowa jest tak blisko do odbytu kobiety powinny zawsze wycierać się od przodu do tyłu aby uniknąć zakażenia pochwy i cewki moczowej bakteriami.

Błona dziewicza

Powyższe ilustracje przedstawiają widok kobiecych narządów pomiędzy wargami sromowymi.
Od góry widać wargi sromowe mniejsze łechtaczkę, cewkę moczową oraz pochwę. Pierwsze trzy rysunki pokazują pochwę z normalną błoną dziewiczą, która częściowo pokrywa pochwę. Błona dziewicza jest tradycyjnym symbolem dziewictwa. Jest to bardzo cienka błona która może być uszkodzona przez intensywne ćwiczenia lub wprowadzanie tamponu. Czwarta ilustracja pokazuje błonę całkowicie zamykającą otwór pochwy ten stan wymaga interwencji chirurgicznej w celu zapewnienia prawidłowego przepływu krwi podczas miesiączki. Rysunek piąty przedstawia pochwę u kobiety po porodzie.

Krocze

Krocze jest to krótki odcinek skóry zaczynający się od dołu sromu i rozszerzający do odbytu. Krecze u kobiet często rozszerza się u kobiet w czasie porodu do takich rozmiarów by pomieścić przejście dziecka. Niektórzy lekarze wykonują zapobiegawczo nacięcie krocza by nie dopuścić do jego pęknięcia które jest bardziej szkodliwe niż precyzyjny skalpel. Niestety statystyki pokazują że takie cięcia zwiększają ryzyko zakażenia